Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
3 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o modzie zrównoważonej
10.jpg


Każdy człowiek na naszej planecie produkuje rocznie 13 kg ubraniowych śmieci! A jest nas 7,6 miliarda! To już najwyższa pora na działanie, dlatego jeśli jeszcze nie wiesz czym jest zrównoważona moda to przeczytaj ten tekst.

  1. Etyczna produkcja. Co to znaczy? To jest bardzo proste – wszyscy, którzy przyczynili się do powstania produktu dostali za to godną zapłatę. W Kambodży czy Bangladeszu pracownicy często dostają najniższą pensję minimalną, która nie daje szansy na przeżycie powyżej linii ubóstwa. Czy to oznacza, że ubranie wyprodukowane w Europie czy Stanach zawsze jest etyczne? To nie jest takie proste. O tym się mówi niewiele, ale we Włoszech i w Stanach istnieją tak zwane sweatshopy. Pracownicy w tych fabrykach pracują za bardzo niskie stawki, na czarno i są po prostu wykorzystywani. Z drugiej strony są miejsca w Azji, gdzie produkuje się naprawdę etycznie. W 2015 roku w Wielkiej Brytanii uchwalono ustawę Modern Slavery Act – objęte nim przedsiębiorstwa, których obrót jest powyżej 36 milionów funtów, muszą co roku wydawać oświadczenie, w którym pokazują jakie starania podjęli, aby w procesie produkcji uniknąć właśnie wykorzystywania ludzi. Jak się w tym wszystkim połapać? Zacznij się ubierać w małych, lokalnych firmach gdzie możesz dowiedzieć się wszystkiego o procesie produkcji. Pytaj o szczegóły. To może jest niewygodne, ale będziesz miała pewność na jaki zakup się decydujesz.
  2. Model biznesowy – może to akurat nie jest najbardziej interesująca rzecz, kiedy chcesz mieć nową kurtkę. Jednak jest to bardzo ważne. Wszystkie firmy typu fast fashion wykorzystują maksymalnie swoją olbrzymią skalę i tym samym naciskają na coraz niższe ceny materiałów, stawek szycia gotowych produktów. Natomiast ich marża rośnie. Na koniec dnia cierpią na tym najbiedniejsi – rolnicy produkujący bawełnę, robotnicy w szwalniach, a właściciele tych firm są coraz bogatsi. Na szczęście pojawiają się nowe, mniej zachłanne firmy z innym podejściem do biznesu. Jak mówi założyciel marki Veja (sneakersy) Sebastien Kopp „To nie sztuka dzielić się milionami jak się jest miliarderem jak Bill Gates. Bardziej chodzi o zbudowanie zrównoważonego, horyzontalnego biznesu, który nikogo nie wykorzystuje.” Dowiaduj się o praktykach biznesowych firm, które lubisz. Możesz też się ubierać w małych, lokalnych firmach gdzie możesz dowiedzieć się wszystkiego o praktykach biznesowych. Pytaj o szczegóły. Tak to jest niewygodne, ale będziesz miała pewność na jaki zakup się decydujesz.
  3. Chemia. To, że lepsze są materiały naturalne jak bawełna, jedwab czy wełna od poliestru jest już truizmem. Ale to, że 80 procent poliestru jest farbowana przy użyciu barwników AZO, które zawierają niebezpieczne związki chemiczne nie jest wiedzą powszechną. Czytaj metki ponieważ poliester “udaje” różne inne tkaniny jak jedwab czy wełna. Wszystkie ulepszacze jak powłoka wodoodporna czy powłoka zapobiegająca się gnieceniu to po prostu nic innego jak szkodliwa chemia. Co robić? Szukaj ubrań z materiałów naturalnych, farbowanych naturalnie lub farbami AZO free. W razie wątpliwości pytaj. A gdzie najlepiej pytać? Dokładnie – w małych, lokalnych firmach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl