Nivedita Rai z Women Weave
Grazyna, 8 maj 2019
Nivedita jest dla nas bardzo ważną osobą. To ją pierwszą poznałyśmy w Women Weave. Jest naszym przewodnikiem. To do niej kierujemy nasze zamówienia, to ona uczyła nas projektowania tkanin, to ona wie wszystko o ręcznie tkanych materiałach. A co to jest Women Weave? To fundacja w Indiach, która ratuje rękodzieło jakim jest ręcznie tkanie i pomaga kobietom. W Maheshwar, dzięki fundacji, jest bezpłatna szkoła tkania. Kobiety, które tam się nauczą tkać znajdują zatrudnienie właśnie w Women Weave. Oprócz pensji mają ubezpieczenie medyczne i mogą zabrać dzieci ze sobą do pracy. Na miejscu funkcjonuje przedszkole. Kobiety, które tam pracują pochodzą z okolicznych wiosek. Praca w fundacji oznacza nie tylko znaczne polepszenie bytu ich rodzin ale też pozwala na wykształcenie dzieci i w pewnym stopniu niezależność ekonomiczną.
Nivedita Rai: pochodzę ze stanu Bihar, we wschodnich Indiach i jestem dyrektor zarządzającą w Women Weave.
Touch: Jakie są twoje marzenia?
Nivedita: Właśnie je spełniam. Chciałam się znaleźć w organizacji jak ta fundacja. Studiowałam – rural management – czyli zarządzanie projektami dla terenów wiejskich. W Women Weave pracuję od 3 lat. Zrównoważona produkcja materiałów jest superciekawą pracą, szukam wyjątkowych technik tkackich i tkaczy w całych Indiach, oni przekazują wiedzę naszym tkaczkom.
Touch: Czy wzory na materiałach są zawsze etniczne, ludowe?
Nivedita: Współpracujemy z projektantami, którzy te etniczne wzory przeformułowują na bardziej nowoczesne. To jest ważne bo w ten sposób możemy zachować stare techniki tkania jednocześnie znajdując nabywców na całym świecie, którzy potrzebują tkanin bardziej przystających do naszych czasów i mody.
Touch: Co jest najważniejsze w twojej pracy?
Nivedita: Widzę jak zmieniamy na lepsze życie kobietom z okolicznych wiosek, jaki mamy wpływ. To jest policzalne i namacalne.
Touch: A co jest najtrudniejsze?
Nivedita: Duże zamówienia, które mają być na wczoraj. To jest niemożliwe. Proces tkania jest długi. Utkanie 50m tkaniny to średnio 6 tygodni. Nie możemy tego przyspieszyć. Dlatego współpracujemy z firmami, które to rozumieją, takimi jak Touch.
Zapraszamy do komentowania i cytując Paulinę Młynarską - tak my też was kochamy!