Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Women Weave – Kobiety tkają
8.jpg

Women Weave powstała w 2003 roku w Maheshwar w Indiach. Fundację założyła Sally Holkar, żeby wspierać kobiety szczególnie te rozwiedzione i wdowy, które mają bardzo niską pozycję w społeczeństwie indyjskim.

Zanim doszło do założenia Women Weave Sally, studentka Uniwersytetu Stanforda poznaje Richarda Holkara, studenta i księcia z Indii. Richard jest synem Yeshwanta Rao II Maharaji Indore i Amerykanki.

Para bierze ślub na ostatnim roku studiów i wyjeżdżają razem do Grasse we Francji. Są lata 70. W 1979 postanawiają, że zamieszkają w Indiach, w rodzinnej posiadłości nad świętą rzeką Narmadą w Maheshwar. Oboje mają bardzo silne poczucie wspólnoty i uważają, że powinni coś dobrego zrobić dla ludzi, którzy tam mieszkają. Sally zachwyca się jedwabnym maheshwarskim sari. Tylko coraz rzadziej można je znaleźć, bo tkaczy zastępują maszyny. Razem z mężem zakłada fundację Rehwa Society i ratują tradycyjne, ręczne metody tkackie dając zatrudnienie w Maheshwar i okolicach.

Po rozwodzie z Richardem Sally Holkar nie opuszcza Indii. Zostaje, a jej następnym „dzieckiem” jest fundacja Women Weave. Tym razem Sally chodzi o kobiety, chce dać im zatrudnienie i niezależność. Nie jest to oczywiste, bo w Indiach tkanie uchodziło za zawód męski

Dogaduje się z rządem Indii i w Maheshwar powstaje szkoła tkactwa. Po 6 miesiącach kobiety mogą dostać zatrudnienie w Women Weave. Pierwszeństwo mają te najmniej uprzywilejowane – rozwódki, wdowy i z najbiedniejszych domów. Mogą przychodzić do pracy z dziećmi, pracują po 8 godzin dziennie, mają opiekę medyczną.

Fundacja jest organizacją nonprofit, ale musi na siebie zarabiać. Co roku do współpracy z Women Weave zapraszani są studenci ze szkół designu w Indiach. Ich zadaniem jest unowocześnienie tkanin, które mają charakter etniczny. Takie tkaniny łatwiej sprzedać na całym świecie. Sally powołuje do życia projekt Gudi Mudi – to współpraca z rolnikami uprawiającymi bawełnę a Women Weave gdzie przędza jest robiona ręcznie i tak powstaje khadi – ręcznie tkana bawełna lub jedwab z ręcznie wyrabianej przędzy. Sally Holkar stawia na współpracę rolnik- tkacz- projektant. W ten sposób eliminuje pośredników, którzy nic nie wnoszą do procesu, a tylko podnoszą ceny. I tu pojawiamy się my: Grażyna i Dagmara. Zakochane w idei, w miękkości materiałów i w ogromnych możliwościach twórczych powołujemy do życia Touch.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl